Poměrové měřiče tepla - rozdělovače topných nákladů (dále jen RTN)
V letech 2002-2007 zabezpečilo družstvo zákonem stanovenou povinnost montáže termoregulačních ventilů v domech. Postupně zajišťuje také zateplení domů a výměnu dřevěných oken za plastová. Tato opatření přináší významné úspory energie na vytápění a vytváří podmínky pro řádné hospodaření s teplem. Dalším opatřením, které družstvo podporuje a doporučuje je zavedení poměrového měření tepla v bytech.
Poměrové měření tepla se provádí prostřednictvím RTN, které slouží pro rozdělení spotřeby tepla na jednotlivé byty obdobně jako bytové vodoměry pro rozdělení spotřeby teplé a studené vody.
RTN umožňují rozdělit topné náklady mezi konečné odběratele na základě jejich skutečné spotřeby a jsou důležitým motivačním prvkem pro hospodárné zacházení s teplem. Po zavedení poměrového měření tepla v bytech se obvyklá úspora tepla pohybuje v průměru mezi 20-30 % a je zcela závislá na chování jednotlivých uživatelů bytů. Investiční náklad se při vzrůstající ceně tepla obvykle vrátí již v průběhu prvního roku po zavedení měření. Rozúčtování nákladů na vytápění při využití poměrových měřičů tepla se provádí ve smyslu vyhlášky č. 372/2001 Sb. tak, že náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce (domě) se rozdělí na složku základní (40 %) a složku spotřební (60 %). Základní složka nákladů se rozděluje dále mezi konečné spotřebitele (byty) podle poměru podlahové plochy jednotlivých bytů. Spotřební složka se rozděluje mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepla s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují polohu bytu v domě (např. rohová místnost, místnost pod střechou apod.).
Osvědčeným i nejvíce používaným typem poměrových měřičů v našem regionu jsou elektronické dvoučidlové indikátory SIEMENS, jejichž výhodou je přesnost měření, dlouhá životnost baterie (12 let) a vnitřní paměť přístroje s možností naprogramovat datum odpočtu. Stále více využívaným typem poměrových měřičů jsou indikátory s dálkovým odpočtem. Díky integrovanému radiovému vysílači není vyžadována při odpočtech naměřených hodnot přítomnost uživatele bytu a zároveň nedochází ke vstupu cizích osob do bytu. Na rozdíl od jiných systémů není potřebná instalace a konfigurace přijímacích jednotek umístěných obvykle na chodbě domu. Odpočet naměřených dat je prováděn přímo pracovníkem firmy s pomocí mobilní přijímací jednotky před vstupem do bytu.
Pořizovací náklady RTN se hradí většinou z účtu dlouhodobé zálohy na údržbu a opravy domu a nezatíží tak jednotlivé uživatele. Na základě většinového souhlasu uživatelů domu (formulář je k dispozici na družstvu, rovněž jej zašleme či doručíme na vyžádání) se provádí instalace RTN v termínu dle dohody v odpoledních hodinách.
< Předchozí |
---|